Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira geliri olanlar nasıl muaf olur?

Gelir Vergisi Kanunu gereğince gayrimenkul kiralamalarından elde edilen gelirler vergiye tabi tutuluyor. Peki, kira geliri olanlar nasıl muaf olur?


Gelir Vergisi Kanunu gereğince gayrimenkul kiralamalarından elde edilen gelirler vergiye tabi tutuluyor. Kira gelir vergisi Mart ve Temmuz ayları olmak üzere iki eşit taksit halinde ödeniyor.


Kira gelir vergisi için her sene istisna sınırı belirleniyor. Bu sınırın altındaki gelirler için vergi ödemesi yapılıyor. 


2016 yılı için konutta 3 bin 600 TL, işyerinde ise 29 bin TL istisna sınırı belirlendi. Bu sınırın üstündeki gelirler için kira gelir vergisi ödenecek. 


Ancak kira geliri olanlar bazı hallerde vergi ödemeyebiliyor. Peki, kira geliri olanlar nasıl vergi ödemez? Kira geliri olanlar nasıl muaf olur?


Kira geliri olanlar nasıl muaf olur?

Kira gelirinin vergilendirilmesinde, elde edilen gelirin safi tutarı iki farklı şekilde tespit edilebilmektedir:  Götürü Gider Yöntemi (Hakları kiraya verenler hariç) ile Gerçek Gider Yöntemi.


Bu gider yöntemlerinden biri seçilerek, vergi borcunda indirim yapılabildiği gibi vergi sıfıra da düşürülebiliyor. Bu süreçte gerçek ve gider yöntemi ile ilgili kuralların bilinmesi faydalı oluyor.


Götürü veya gerçek gider yönteminin seçimi, taşınmaz malların tümü için yapılıyor. Bunlardan bir kısmı için gerçek gider, diğer kısmı için götürü gider yöntemi seçilemiyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com