Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelirimi nasıl beyan ederim?

İstisna sınırının üstünde kira geliriniz varsa ve "Kira gelirimi nasıl beyan ederim?" diyorsanız işte yanıtı..

Gelir Vergisi Kanunu madde 70'te belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” olarak ifade edilmektedir ve belli koşullarda gelir vergisine tabi tutuluyor.


Verginin mükellefi, kira gelirine konu mal ve hakların sahipleri, mutasarrıfları, zilyedleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri ile kiralanmış bir mal veya hakkın kiraya verilmesi durumunda kiracıları oluyor.


Beyana tabi geliri sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret olan mükelleflerden;

- Bir takvim yılı içinde elde ettiği konut kira geliri, istisna tutarını (2015 yılı için 3 bin 600 TL) aşanlar,


- İşyeri kira gelirleri üzerinden vergi kesintisi yapılanlardan, kira gelirlerinin brüt tutarı beyanname verme sınırını (2015 yılı için 29 bin TL) aşanlar beyanname vermek zorunda. Bu sınırların altında gelir elde eden mal sahipleri vergiden muaf oluyor. 


Peki, bu sınırın üstünde kira geliriniz varsa ve "Kira gelirimi nasıl beyan ederim?" diyorsanız hemen yanıtlayalım.


Mükelleflerin, 1 Ocak 2014 - 31 Aralık 2014 dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için 1 MART - 25 MART 2015 tarihleri arasında beyannamelerini vermeleri gerekiyordu. Ancak GİB tarafından yapılan açıklama ile bu sire 31 MART'a kadar uzatıldı.


Mükellefler normal olarak ikametgâhlarının bulunduğu yerin vergi dairesine bağlı olup; Beyanname, mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine veriliyor. 

 

Beyannamenin vergi dairesine gitmeden, “Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi” aracılığıyla internet ortamında verilmesi mümkün oluyor.  


Sisteme;

- İnternet Vergi Dairesi şifresi kullanılarak, (şifre yoksa, herhangi bir vergi dairesine kimlikle başvurularak ücretsiz olarak alınabilir.) veya

- Kişiye özel hazırlanmış güvenlik soruları cevaplanarak giriş yapılabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com