Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira sözleşme süresi dolunca ne olur?

Kira sözleşmesi belirli ve belirli olmayan bir süre için yapılabiliyor. Ancak genellikle kira sözleşmeleri yıllık olarak yapılıyor. Peki, kira sözleşme süresi dolunca ne olur?


Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir.


Bu sözleşme belirli ve belirli olmayan bir süre için yapılabiliyor. Ancak genellikle kira sözleşmeleri yıllık olarak yapılıyor. Peki, kira sözleşme süresi dolunca ne olur?


Kira sözleşme süresinin solması her zaman, kira hakkının da sona ermesi anlamına gelmiyor. Hatta eğer önceden imzalanmış bir kira tahliye taahhütnamesi yoksa ve tahliye bildirimi de yapılmamışsa kira sözleşmesi otomatik olarak bir seneliğine daha uzamış oluyor.


Yenilenen kira döneminde koşullar aynı olup, yalnız kira bedeline yıllık zam yapılıyor. Peki, kira sözleşme süresi dolunca yıllık ne kadar zam yapılır?


Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com