Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira sözleşmesi damga vergisi 2016!

Kira sözleşmesi noterde imzalanırsa damga vergisi ödenmesi gerekiyor. Peki, kira sözleşmesi damga vergisi 2016 ne kadar?


Kira sözleşmesi damga vergisi 2016!


Kira sözleşmesi, ev ve işyeri gibi taşınmaz malların kiralanması halinde taraflar arasında imzalanıyor. Bu sözleşme taraflar arasında bir şahit ile imzalanabildiği gibi, noterde de imzalanabiliyor.


Noterde imzalanan kira sözleşmeleri için belli oranlarda damga vergisi ödenmesi isteniyor. Peki, kira sözleşmesi damga vergisi 2016 ne kadar?


Damga vergisi, bir kağıdın yazılıp imzalanarak veya imza yerine geçen işaret konularak düzenlenmiş olması ve düzenlenen kağıdın hukuki sonuç doğuracak şekilde ilgili yerlere ibraz edilmesi koşullarının birlikte gerçekleşmesi halinde ödenen vergi olarak karşımıza çıkıyor.


2016 yılında uygulanacak damga vergisi oranları, 59 sayılı Damga Vergisi Kanunu Genel Tebliği kapsamında açıklandı:


Kira kontratı için kiralama süresine göre kira bedeli üzerinden binde 1,89 oranında damga vergisi ödeniyor. Kefilli kira sözleşmelerinde ise ayrıca binde 9,48 oranında harç ödemesi yapılıyor.


Sözleşmede kaç nüsha olarak düzenlendiğinin belirtilmesi gerekiyor. Aksi halde 2 nüsha olduğu kabul ediliyor.


Ancak kira sözleşmesinde yalnızca kiraya veren ve kiralayan kişilerin imzasını içermesi; depozito tutarı ve kefalet şerhi içermemesi durumunda, kira sözleşmesi damga vergisinden istisna tutuluyor.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com