Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira sözleşmesi damga vergisi 2019!

Gayrimenkul kiralamalarında imzalanan sözleşme için belli hallerde damga vergisi ödeniyor. Peki, kira sözleşmesi damga vergisi 2019 ne kadar?


Kira sözleşmesi, gayrimenkul kiralamalarında tarafların yaptıkları anlaşmaya istinaden imzalanıyor. Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme oluyor.


Bu sözleşme için belli hallerde damga vergisinin ödenmesi gerekiyor. Damga vergisi, bir kağıdın yazılıp imzalanarak veya imza yerine geçen işaret konularak düzenlenmiş olması ve düzenlenen kağıdın hukuki sonuç doğuracak şekilde ilgili yerlere ibraz edilmesi koşullarının birlikte gerçekleşmesi halinde ödeniyor.


Kira sözleşmesi damga vergisi ne zaman ödenir, ne zaman ödenmez?


Kira sözleşmesinde yalnızca kiraya veren ve kiralayan kişilerin imzasını içermesi; depozito tutarı ve kefalet şerhi içermemesi durumunda, kira sözleşmesi damga vergisi ödenmiyor.


Bunun dışında kefalet şerhi içermesi ve noterde imzalanması halinde damga vergisinin ödenmesi gerekecektir. 


Peki, 2019'da ne kadar kira sözleşmesi damga vergisi ödenecek? Kira kontratı damga vergisi oranı 2019 ne kadar oldu?

 

Kira sözleşmesi damga vergisi oranı 2019

 

2019 yılında uygulanacak damga vergisi oranları, 62 sayılı Damga Vergisi Kanunu Genel Tebliği kapsamında açıklandı:


Kira sözleşmesi için kiralama süresine göre kira bedeli üzerinden binde 1,89 oranında damga vergisi ödeniyor. Kefilli kira sözleşmelerinde ise ayrıca binde 9,48 oranında harç ödemesi yapılıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com