Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira sözleşmesi damga vergisini kim öder?

Kira sözleşmesinin noterde imzalanması halinde damga vergisi doğuyor. Peki, kira sözleşmesi damga vergisini kim öder?


Kira sözleşmesi, taşınmaz mal kiralamalarında mal sahibi ile kiracı arasında imzalanıyor. Bu sözleşme kimi zaman taraflara vergi sorumluluğu doğurabiliyor.


Kira sözleşmesi taraflar arasında imzalanabildiği gibi, noter huzurunda da imzalanabiliyor. İmzaların noterde atılması durumunda damga vergisinin de ödenmesi isteniyor.


Damga vergisi, bir kağıdın yazılıp imzalanarak veya imza yerine geçen işaret konularak düzenlenmiş olması ve düzenlenen kağıdın hukuki sonuç doğuracak şekilde ilgili yerlere ibraz edilmesi koşullarının birlikte gerçekleşmesi halinde ödeniyor.


Vergi her bir nüsha için ödeniyor. Sözleşmede kaç nüsha olduğu belirtilmemesi halinde 2 nüsha olduğu kabul ediliyor. Peki, kira sözleşmesi damga vergisini kim öder?


Damga vergisini, sözleşmeye taraf olan kişilerden, herhangi birisinin ödemesi yeterli oluyor. Damga vergisi ve cezasında, imza edenler zincirleme sorumlu oluyor.


- Kira mukavelenameleri (Mukavele süresine göre kira bedeli üzerinden) (Binde 1,89)


- Kefalet, teminat ve rehin senetleri (Binde 9,48)


Yukarıda yer alan vergi oranlarına göre, kefilli kira sözleşmeleri için 1.89+9,48=11.37 oranında damga vergisi ödenmesi gerekiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com