Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira sözleşmesi kendini yeniler mi?

Ev ve işyeri kiralamalarında taraflar arasında yapılan kira sözleşmesi genellikle senelik oluyor. Peki sene sonunda kira sözleşmesi kendini yeniler mi?


Ev ve işyeri kiralamalarında taraflar arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Bu sözleşme kapsamında kira anlaşmasına dair maddelere yer veriliyor.


Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme oluyor.


Kira sözleşmeleri genellikle senelik olarak imzalanıyor. Peki, kira sözleşmesi kendini yeniler mi?


Kira sözleşmesinin yenilenmesi

Kira sözleşmesi açık veya örtülü biçimde bir süre belirlenmişse, kira sözleşmesi bu sürenin sonunda kendiliğinden sona ermiş oluyor.


Taraflar, bu durumda, açık bir anlaşma olmaksızın kira ilişkisini sürdürürlerse, kira sözleşmesi belirsiz süreli sözleşmeye dönüşüyor.


Kanunen belirsiz süreli kira sözleşmelerinde taraflardan her biri, daha uzun bir fesih bildirim süresi veya başka bir fesih dönemi kararlaştırılmış olmadıkça, yasal fesih dönemlerine ve fesih bildirim sürelerine uyarak sözleşmeyi feshedebiliyor. 


Fesih dönemlerinin hesabında, kira sözleşmesinin başlangıç tarihi esas alınır.


Sözleşmede veya kanunda belirtilen fesih dönemine veya bildirim süresine uyulmamışsa, bildirim bir sonraki fesih dönemi için geçerli olur.


Sözleşmenin feshedilmemesi durumunda kira sözleşmesi kendini yenilemiş oluyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com