Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira sözleşmesi yaparken dikkat edin!

Ev sahipleri ve kiracıların kira sözleşmelerini yaparken dikkat etmesi gereken konular bulunuyor. İlerideki sorunların önüne geçmek için sözleşmenin en doğru şekilde hazırlanması gerekiyor.


Kira sözleşmeleri hem kiraya verenin hem de kiralayan tarafın haklarının korunması için yapılan yazılı bir sözleşmedir. Sözleşmede tüm maddelerin en açık bir şekilde bulunması gerekiyor.


Peki, kira sözleşmeleri hazırlanırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?  Kira sözleşmesinde neler yer almalı? İşte kira sözleşmeleriyle ilgili tüm detaylar...


KONTROLLERİNİZİ YAPIN

Özellikle kiracıların noter aracılığı ile vekaletinin kontrolünün bulunması gerekiyor. Kira kontratında yazan adres ile kiralayacağınız mülk adresinin aynı olması büyük önem taşıyor.


KİRA ARTIŞ DÖNEMİ YAZILMALI

İleride meydana gelecek sorunların önlemek için kira başlangıç ve kira artış döneminin formda yer alaması gerekiyor. Kira bedelinin yatırılacağı banka hesap bilgileri ve ne şekilde yatırılacağı detaylı bir şekilde yazılmalı. Kira kontratında depozitonun içeriği ve hangi şartlarda iade edileceği açık olarak yer almalı.


KEFİLLERİNİZİ ÇAĞIRIN

Kira kontratı kefiller huzurunda imzalanır ve kira kontratının bütün sayfalarında her iki tarafın imzasının bulunması gerekiyor. Kira kontratında kiracının ve ev sahibinin T.C. kimlik numarasının aynı olması gerekiyor. 


KİRA SÖZLEŞMESİNDE NELER YAZAR?

1-) Kiralama ile ilgili tüm bilgiler; 

Kiralanacak olan mülkün cinsi, adresi, mülk sahibi ile kiralanacak yerin adresi ve iletişim bilgileri, kiralama sürecinin başlangıcı ve bitişi ile birlikte kira bedelinin yazılması gerekir. 


2-) Kiralanan mülk ile birlikte teslim edilen demirbaşlar;

Kira sözleşmesinde kombi, elektrik ve su sayaçlarının yer aldığı bu bölüme, aidat bilgileri, depo ve posta kutusunun anahtarları gibi bilgiler de yer almalı.


3-) Kira sözleşmesiyle ilgili genel koşullar;

Kiralanan mülk içinde yapılacak tadilatlar, kiranın yatırılacağı banka hesabı maddeler halinde yazılır. Yapılan kira kontratı ikişer nüsha olarak doldurulması ve nüshalardan biri kiracıda diğeri ise mülk sahibinde kalır.