Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira sözleşmesinde artış oranı yoksa ne olur?

Ev ve işyeri kiralamalarında kira sözleşmelerinin senelik olarak yenilenmesi halinde zam yapılıyor. Peki, kira sözleşmesinde artış oranı yoksa ne olur?


Ev ve işyeri kiralamalarında kira sözleşmelerinde kira bedelinin belirlenmesi dışında, kiracı aleyhine değişiklik yapılamıyor.


Taraflar arasında yapılan yıllık sözleşmenin yine yıllık olarak yenilenmesi halind kira bedeline zam yapılıyor. Kiraya ne kadar zam yapılacağı sözleşmede de belirtilebiliyor. Peki, kira sözleşmesinde artış oranı yoksa ne olur?


Borçlar Kanunu gereğince; Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.


Ancak bu kural işyerleri için 2020 yılına kadar uygulanmıyor. Buna göre, meskendeki kiracıya her koşulda ÜFE oranında zam yapılması gerekirken, işyerindeki kiracının sözleşmesinde herhangi bir oran belirtilmediyse mal sahibi istediği oranda zam yapabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com