Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira sözleşmesinde kefil şart mı?

Kira sözleşmesi noter huzurunda imzalanabildiği gibi, taraflar arasında da imzalanabiliyor. Peki, kira sözleşmesinde kefil şart mı?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Ev veya işyerini kiraya veren kimseler, kiracısıyla birlikte kira sözleşmesi imzalıyor. Taraflar arasında yapılan anlaşmanın esaslarına bu sözleşme kapsamında yer veriliyor.


Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme oluyor.


Kira sözleşmesi noter huzurunda imzalanabildiği gibi, taraflar arasında da imzalanabiliyor. Peki, kira sözleşmesinde kefil şart mı?


Bilindiği üzere, kefil birinin, borcunu ödemediği ya da verdiği sözü tutmadığı zaman onun yerine borcu ödemeyi ya da sözü yerine getirmeyi üstlenmiş olan kimse oluyor.


Kira kontratında bir kefil belirtilmesi zorunlu olmuyor. Ancak kefilin olması mal sahibi açısından faydalı bir durum olarak görülüyor. 


Kiranın ödenmemesi gibi durumlarda kefil mal sahibi açısından bir güvence niteliği taşıyor.


Yalnız, kontratta kefil belirtilecekse bunun müteselsil kefil olarak belirtilmesi gerekiyor. Buna göre, kiranın ödenmemesi durumunda kira bedelinin kefilden tahsil etme yoluna gidilebiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com