Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira ÜFE mi TÜFE mi?

Kira sözleşmesinin yine senelik olarak uzaması halinde kira bedeline zam yapılıyor. Peki, kira ÜFE mi TÜFE mi? Hangi oranla zam yapılır?


Kira sözleşmesi mal sahibi ile kiracısı arasında senelik olarak imzalanıyor. Sözleşmenin yine senelik olarak uzaması halinde kira bedeline zam yapılıyor.


Kira bedeline yapılacak zam hesaplamasında dönemin enflasyon oranları kullanılıyor. Bu oranlar ÜFE ve TÜFE olarak karşımıza çıkıyor. Peki, kira ÜFE mi TÜFE mi?


Borçlar Kanunu gereğince mesken kiralamalarında ÜFE oranlarının kullanılması zorunlu oluyor. TÜFE oranları ise istenilmesi durumunda işyeri kira hesaplamalarında kullanılıyor.


Kira bedeli


I. Genel olarak

MADDE 343- Kira sözleşmelerinde kira bedelinin belirlenmesi dışında, kiracı aleyhine değişiklik yapılamaz.


II. Belirlenmesi

MADDE 344 - Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.

Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, beş yıldan uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda, yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli, hâkim tarafından üretici fiyat endeksindeki artış oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak hakkaniyete uygun biçimde belirlenir. Her beş yıldan sonraki kira yılında bu biçimde belirlenen kira bedeli, önceki fıkralarda yer alan ilkelere göre değiştirilebilir.


Sözleşmede kira bedeli yabancı para olarak kararlaştırılmışsa, beş yıl geçmedikçe kira bedelinde değişiklik yapılamaz. Ancak, bu Kanunun, “Aşırı ifa güçlüğü” başlıklı 138 inci maddesi hükmü saklıdır. Beş yıl geçtikten sonra kira bedelinin belirlenmesinde, yabancı paranın değerindeki değişiklikler de göz önünde tutularak üçüncü fıkra hükmü uygulanır.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com