Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira vergisi beyannamesi vermeme cezası 2016!

2015 yılı içerisinde evini kiraya vererek gelir elde eden mal sahiplerinin 2016 yılı içerisinde beyanname vererek vergi borcunu ödemeleri gerekiyor. Peki, kira vergisi beyannamesi vermeme cezası 2016 nedir?


Kira vergisi beyannamesi vermeme cezası 2016!


2015 yılı içerisinde evini kiraya vererek gelir elde eden mal sahiplerinin 2016 yılı içerisinde beyanname vererek vergi borcunu ödemeleri gerekiyor.


Kimi ev sahipleri, kira bedelini elden tahsil etmesi nedeni ile kira gelir vergisi de ödemeyerek, vergi kaçırmış oluyor. Maliye'nin bu durumu tespit etmesi halinde birtakım cezalar kesiliyor.


Peki, kira vergisi beyannamesi ne zaman verilir? Kira vergisi beyannamesi vermeme cezası nedir?


Kira vergisi beyannamesinin 1-25 Mart tarihleri arasında verilmesi gerekiyor. Beyanname internet üzerinden verilebildiği gibi vergi dairesinden de verilebiliyor.


Kira vergisi beyannamesi vermeme cezası 2016..

Konutlardan elde edilen kira gelirleri 1 MART 25 MART 2016 tarihleri arasındabeyan edilmez veya eksik beyan edilirse, 2015 yılı için 3.800 TL’lik istisnadan yararlanılamaz. 


Ancak, idarece herhangi bir tespit yapılmadan önce, süresinde beyan edilmeyen veya süresinde verilen beyannamede yer almayan konut kirası gelirlerini, süresinden sonra verilen beyanname ile beyan edenler söz konusu istisnadan yararlanabilirler


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com