Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira yardımında ayrıntılar belli oldu!

Ticaret Bakanlığı tarafından esnaflara ve sanatkarlara verilecek olan kira yardımının detayları belli oldu. Buna göre söz konusu yardımdan bakanlık tarafından belirlenen sektörde faaliyet gösteren işletmeler yararlanabilecek. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerden esnaflara kira ve hibe yardımının yapılacağının müjdesini vermişti. Ticaret Bakanlığı tarafından verilen kira yardımından kimlerin faydalanacağı belli oldu.

Anadolu Ajansı'ndan Merve Özlem Çakır'ın haberine göre, Resmi Gazete'de kira ve hibe yardımından kimlerin faydalanabileceğini açıklandı. Buna göre; söz konusu yardımdan esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaf ve sanatkarlar, faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen ve Ticaret Bakanlığı tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar hibe ve kira yardımından yararlanacak.

Kira yardımları büyükşehirlerde 750 lira, diğer illerde ise aylık 500 lira olacak ve 3 ay boyunca yapılacak. İşyeri kira bedeli kira desteğinin altında olması durumunda işyeri kira bedeli kadar kira desteği sağlanacak. Hibe desteği ise Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecek. Öte yandan desteğin verilmesine ilişkin usul ve esasları içeren tebliğin gelecek günlerde Resmi Gazete'de yayımlanması, başvuru süreci ve yararlanabilecek mesleklerin de kısa sürede Ticaret Bakanlığı tarafından duyurulması bekleniyor.