Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira zam oranı Ağustos 2016!

Genellikle yıllık olarak imzalanan kira sözleşmeleri, herhangi bir haklı tahliye gerekçesi olmaması durumunda yenileniyor. Yenilenen kira dönemi için ise kirada zam yapılıyor. İşte kira zam oranı Ağustos...Kira zam oranı Ağustos 2016!

Ev, işyeri gibi kiralamalarında sözleşmenin bir yıllığına yenilenmesi halinde kira bedelinde belli oranlarda zam yapılıyor. Kiracılık hukuku gereğince ev ve işyerlerinde yapılacak zam farklı şekilde hesaplanıyor.


Evlerdeki kiracıya yapılacak zamda üretici fiyat endeksinin kullanılması zorunlu olurken, bu kural 2020 yılına kadar işyerlerinde uygulanmıyor. Bu tarihe kadar sözleşmeye bağlı kalmak şartıyla istenilen oranda zam yapılabiliyor.


Kira zam hesaplamasında kullanılan enflasyon oranları her ay TÜİK tarafından web sitesinde açıklanıyor. Temmuz ayına ait veriler 3 Ağustos 2016 tarihinde açıklandı. 


Buna göre Ağustos ayında meskendeki kiracıya en fazla yüzde 4,77 oranında zam yapılacak.Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Temmuz 2016


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %0,21 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %0,21 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,41 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %3,96 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %4,77 artış gösterdi.

 

Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %1,18 artış, imalat sanayi sektöründe %0,16 artış, elektrik ve gaz sektöründe %0,49 artış ve su sektöründe %0,29 düşüş olarak gerçekleşti.


Aylık en fazla artış ham petrol ve doğal gazda gerçekleşti


Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; ham petrol ve doğal gaz (%6,24), diğer mamul eşyalar (%2,99), metal cevherleri (%2,87) alt sektörleridir. Buna karşılık kok ve rafine petrol ürünleri (%-2,68), kömür ve linyit (%-0,38), ana metaller (%-0,34) bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.

 

Ana sanayi gruplarında aylık en fazla artış dayanıklı tüketimde gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2016 yılı Temmuz ayında aylık ve yıllık en fazla artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti.


Temmuz 2016 kira artış oranı kaç?

 


Özge ÖZDEMİR/Emlakansiklopedisi.com