Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira zam oranı Mayıs 2017!

Yeni kira döneminde mal sahipleri kiracısına senelik zam yapabiliyor. Bu zam enflasyon oranlarına göre yapılıyor. İşte kira zam oranı Mayıs 2017 ve hesaplaması..


Kira sözleşmeleri, mesken ve işyerleri için genellikle senelik olarak yapılıyor. Tarafların feshetmediği sözleşme, sürenin dolması halinde sona ermek yerine otomatik olarak yenilenmiş oluyor.


Kira artış oranları Mayıs 2017 açıklandı! İşte oranlar!


Yeni kira döneminde, aynı şartlar iki taraf için de yine geçerli oluyor. Ancak yalnız kira bedelinde senelik zam yapılıyor. Bu zam Borçlar Kanunu'nun mal sahiplerine verdiği hak olup, kiracıların mağdur olmaması adına zammın sınırları yine kanun kapsamında düzenleniyor.


Kanunen kiracıya dönemin ÜFE oranlarında zam yapılıyor. Ancak bu kural mevcut uygulamada meskenler için geçerli olup, işyerlerinde ÜFE uygulamasına 2020 yılında geçilecek. Bu yıla kadar işyeri kira sözleşmesinde belirlenen değer üzerinden zam yapılacak. Herhangi bir oran belirtilmemesi halinde mal sahibi işyerindeki kiracısına istediği oranda zam yapabilecek.


Kira zam hesaplamalarında kullanılan ÜFE oranları, bilindiği üzere her ay TÜİK tarafından açıklanıyor. Hesaplamada on iki aylık ortalamalar baz alınıyor.


Geçtiğimiz ay kira sözleşmesi yenilenen kiracıya, yüzde 6,89 oranında zam yapıldı. Kira bedeli 1000 lira olan kiracının yeni dönemi kirası 1068,9 lira oldu. Mayıs ayında kira sözleşmesi yenilenen kiracıların yeni kira bedeli 3 Mayıs'ta belli oldu.


Kira zam oranı Mayıs 2017! 3 Mayıs güncelleme:

Mayıs ayında kira sözleşmesi yenilenen kiracıların yeni kira bedeli ise, yine TÜİK tarafından açıklanacak oranlar ile hesaplanacak. Kira zam oranı Mayıs 2017, 3 Mayıs'ta açıklandı.


"Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %0,76 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %0,76, bir önceki yılın Aralık ayına göre %7,19, bir önceki yılın aynı ayına göre %16,37 ve on iki aylık ortalamalara göre %8,01 artış gösterdi."


Yukarıdaki oranlardan yüzde 8,01 oranı kullanılarak zam yapılacak. Buna göre kira bedeli 1000 lira olan bir kiracının yeni kira bedeli 1080 lira olacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com