Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira zam oranları Ekim 2016!

Taşınmaz mal kiralamalarında mal sahibi ile kiracı arasında imzalanan sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedelinde yıllık zam yapılıyor. İşte kira zam oranları Ekim 2016..


Taşınmaz mal kiralamalarında mal sahibi ile kiracı arasında imzalanan sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedelinde yıllık zam yapılıyor.


Geçtiğimiz sene veya daha önceki Ekim ayında kira sözleşmesi yapıp, sözleşmesi bu ay yenilenen kiracılar bu ayki kiralarının zamlı ödeyecek.


Kanunen kira artışlarında ÜFE oranında zam yapılması zorunlu oluyor. Kirada ne kadar artış yapılacağı TÜİK tarafından açıklanan ÜFE (Üretici Fiyat Endeksi) ile belli oldu. 


Geçtiğimiz ay kirada en fazla yüzde 4,51 oranında zam yapılmıştı. Dün TÜİK'in açıkladığı verilere göre ise kirada bu ay yüzde 4,07 oranında zam yapılabilecek.


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,29 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,29 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,79 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,78 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 4,07 artış gösterdi.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com