Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira zam oranları Kasım 2017!

Kira zam hesaplamalarında kullanılan bu oranlar her ay TÜİK tarafından açıklanıyor. İşte TÜİK'in dün açıkladığı Kasım ayı ÜFE oranları ve kira zam oranları..


Kiracılık Kanunu gereğince, kira sözleşmelerinde kira bedelinin belirlenmesi dışında, kiracı aleyhine değişiklik yapılamıyor. Kira bedelleri sözleşmenin yenilendiği her sene yeniden belirleniyor.


Yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeli, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Kira zam hesaplamalarında kullanılan bu oranlar her ay TÜİK tarafından açıklanıyor. TÜİK'in dün açıkladığı Kasım ayı ÜFE oranları ve kira zam oranları şu şekilde sıralanıyor:


Kira  zam oranları

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1,71, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 11,66 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,28 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14,47 artış gösterdi.

 

Yukarıdaki oranlardan on iki aylık veriler bazı alınarak kirada zam yapılıyor. Buna göre Kasım 2017'de kiracılara yüzde 14,47 oranında zam yapılacak.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenecek.


5 yıllık kiralamalarda artış

Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, beş yıldan uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda, yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli, hâkim tarafından üretici fiyat endeksindeki artış oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak hakkaniyete uygun biçimde belirlenir. Her beş yıldan sonraki kira yılında bu biçimde belirlenen kira bedeli, önceki fıkralarda yer alan ilkelere göre değiştirilebilir.


Dövizli kiralarda artış

Sözleşmede kira bedeli yabancı para olarak kararlaştırılmışsa, beş yıl geçmedikçe kira bedelinde değişiklik yapılamaz. Ancak, bu Kanunun, “Aşırı ifa güçlüğü” başlıklı 138 inci maddesi hükmü saklıdır. Beş yıl geçtikten sonra kira bedelinin belirlenmesinde, yabancı paranın değerindeki değişiklikler de göz önünde tutularak üçüncü fıkra hükmü uygulanır.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com