Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira zam oranları Nisan 2017!

Kira sözleşmesinin sene sonunda yenilenmesi durumunda kira bedelinde yıllık zam yapılıyor. Bu zam ÜFE oranlarına göre yapılıyor. İşte kira zam oranları Nisan 2017..


Mesken ve işyeri kiralamalarında taraflar arasında yapılan kira sözleşmesi genellikle senelik olarak yapılıyor. Sene sonunda kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedeli de yeniden belirleniyor. 


Kanunen tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Kira zammı hesabında kullanılan oranlar her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Hesaplamada on iki aylık ÜFE oranları kullanılıyor. Nisan ayında kullanılacak kira zam oranları dün TÜİK tarafından açıklandı.


Kira zam oranları Nisan 2017

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 1,04 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,04, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,38, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,09 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 6,89 artış gösterdi.


Yukarıdaki oranlardan on iki aylık ortalamalar baz alınarak meskendeki kiracıya zam yapılıyor. Buna göre Nisan ayında yenilenen kiralamalarda yapılacak zam oranı yüzde 6,89 olarak belirlendi.


Kira zammı hesaplama örneği

Kira artış oranı: Yüzde 6,89

Mevcut kira: 1000 lira

Zam bedeli: 68,9 lira

Zamlı kira bedeli: 1068,9 lira


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com