Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira zam oranları yarın açıklanacak!

kira sözleşme süresinin bir seneliğine daha yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılıyor. Şubat 2016 kira zam oranları yarın açıklanacak..


Kira zam oranları yarın açıklanacak!


Ev ve işyeri kiralamalarında ev sahibi ve kiracı belli bir kira bedelinde anlaşıyor. Kiracı kira sözleşmesi süresi boyunca bu bedeli ödemek ile mükellef oluyor.


Ancak kira bedeli bazı durumlarda tekrar belirlenebiliyor. Örneğin taşınmazın değerinin ve dolayısı ile kira bedelini arttıracak gelişmelerin olması ve kira sözleşme süresinin bir seneliğine daha yenilenmesi gibi.


Bu gibi faktörler, kira bedeline zam yapılmasına neden oluyor. Kira zammı hesaplama formülü Borçlar Kanunu'nda açıklanıyor.


Kanunen; Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.


Buna göre kira bedeli zammı hesabında kullanılan enflasyon oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor.


Geçtiğimiz ay 4 Ocak 2016 tarihinde açıklanan verilere göre, üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,33 düştü. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,33 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,71 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,71 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,28 artış gösterdi.


2016 Ocak'ta kiracılara yüzde 5,28 oranında zam yapıldı. Şubat ayı kira zam oranları yarın açıklanacak.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com