Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira zamları enflasyon oranını geçmemeli!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken kira artışları hakkında yaptığı açıklamada, zamların enflasyon oranlarını geçmemesi gerektiğini söyledi..


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, okul kantinleri, yerel yönetimler ve kamuya ait gayrimenkullerin kira artışları hakkında açıklamada bulundu.


Esnafın, kira artışlarıyla artık başa çıkamadığına işaret eden Palandöken, "Bu piyasa koşullarında esnafımız sattığı maldan ne kar ediyor ki kiralara bu kadar zam yapılıyor? Başta okul kantinleri olmak üzere, belediyeler, il özel idareleri ve vakıflara ait kantinlerin kira artışları enflasyon oranını geçmemeli." dedi.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Palandöken, enflasyonla topyekun mücadele edilen bir dönemde kiraların artırılmasının adil bir uygulama olmadığını belirtti. 


Başta elektrik ve doğal gaz olmak üzere tüm girdileri artan esnafın yüksek kira zamlarının altında ezildiğini savunan Palandöken, yüksek kira artışlarının hem esnafın hem de vatandaşın cebini olumsuz etkileyeceğini belirtti.


Palandöken, şunları söyledi;


"Yapılan son düzenlemeyle kira artış oranları artık Yİ-ÜFE yerine TÜFE'nin 12 aylık ortalamasına göre hesaplanacak. Yani bugün itibarıyla iş yeri kirasına zam gelecek bir esnafın kira artışı eylül ayındaki TÜFE'nin 12 aylık ortalamasının üstünde olamaz. Eylül ayı enflasyon verileri baz alındığında, güncel kira artış oranı yüzde 13,75'i geçemez."