Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira zammı hesaplama programı 2017!

Gayrimenkul kira sözleşmesi yenilenen kiracılara ÜFE oranlarında zam yapılıyor. İşte kira zammı hesaplama programı 2017..


 Mesken ve işyeri kiralamalarında sözleşmenin senelik olarak yenilenmesi halinde enflasyon oranlarında zam yapılıyor. Kanunen meskendeki kiracıya ÜFE oranında, işyerindeki kiracıya ise istenilen oranda zam yapılabiliyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.


ÜFE oranları

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %1,04 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,04, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,38, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,09 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 6,89 artış gösterdi.


Kira artış oranı  Nisan 2017

Kirada, TÜİK tarafından açıklanan ÜFE oranları kullanılarak zam yapılıyor. ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak kira artışı yapılıyor.


Söz konusu oranlar TÜİK tarafından her ayın 3'ünde açıklanıyor. Nisan ayı kira artışlarında kullanılacak oranlar dün belli oldu. ÜFE verileri ve kira artış oranları şu şekilde sıralanıyor:


Kira artışı hesaplama programı 2017Kira artış oranıYüzde 6,89
Mevcut kira1000 lira
Zam bedeli68,9 lira
Zamlı kira1068,9 lira


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com