Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira zammı hesaplama Şubat 2018!

Gayrimenkul kira sözleşmesi 2018 Şubat döneminde yenilenen kiracılara yapılacak zam oranı bugün belli oldu. İşte kira zammı hesaplama Şubat 2018 örneği..


Gayrimenkul kira sözleşmesi yenilenen kiracılara yapılacak zam, Borçlar Kanunu kapsamında yer alan esaslara göre hesaplanıyor.


Kanunen tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Ancak bu kural yalnız mesken kiralamalarında geçerli oluyor. İşyeri kiralamalarında 2020 yılına kadar bu kural uygulanmıyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.


Kira zammı hesaplamalarında kullanılan bu oranlar her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Peki, kira sözleşmesi Şubat ayında yenilenen kiracıya ne kadar zam yapılacak?


Konut ve işyeri kira sözleşmesi 2018 Şubat döneminde yenilenen kiracılara yapılacak zam oranı bugün belli oldu. Kira zammı oranları ve hesaplama örneği şu şekilde sıralanıyor:


Kira zammı oranları Şubat 2018

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,99 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,99, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,99, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,14 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,66 artış gösterdi.


Kira zammı hesaplama Şubat 2018 örneği

Ev kirası: 1000 lira

Zam oranı: yüzde 15,66

Toplam zam: 156,6

Zamlı ev kirası: 1156,6 liraIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com