Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira zammı oranları Mart 2018!

Kira sözleşmesi Mart 2018'de yenilenen kiracıları bu ay zam bekliyor. Kira zammı oranları Mart 2018 bugün belli oldu. Peki, kiracıya ne kadar zam yapılacak?


Sözleşmesi senelik olarak yenilenen kiracılara enflasyon oranlarında zam yapılıyor. Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor. Hesaplamada kullanılan oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu açıklıyor.


Kira zammı oranları Mart 2018


Türkiye İstatistik Kurumu tarafından kira zammı oranları açıklandı. Buna göre Mart ayında sözleşmesi yenilenen kiracılara yapılacak zam oranı belli oldu.


ÜFE oranları Mart 2018


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 2,68, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,69, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,71 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,50 artış gösterdi.


Kira zammı hesaplama örneği

Mevcut kira: 1000 lira

Zam oranı: yüzde 15,50

Zam bedeli: 155 lira

Zamlı kira bedeli: 1155 liraTEFE TÜFE oranları Mart 2018!

http://emlakansiklopedisi.com/wiki/tefe-tufe-oranlari-mart-2018


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com