Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira zammı oranları Nisan 2016!

Gayrimenkul kiralamalarında tarafların yenilenen kira dönemleri için kira bedeline zam yapılıyor. İşte kira zammı oranları Nisan 2016..


Gayrimenkul kiralamalarında tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.


Ancak hangi ÜFE oranının kullanılması gerektiği kanunda belirtilmiyor. Buna karşın Yargıtayın aldığı karara göre ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamaların baz alınması gerekiyor.


Mart ayına ait veriler, 4 Nisan 2016 tarihinde açıklandı. Kira zam oranları Nisan 2016 şu şekilde;


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Mart 2016


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,40 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,40 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde0,75 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,80 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,64 artış gösterdi.


Kira zammı hesaplama örneği


Mevcut kira bedeli: 1000 TL

Kira zam oranı: yüzde 5,64

Zam bedeli: 56,4 TL

Zamlı kira bedeli: 1056,4 TLIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com