Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira zammı TÜFE'ye göre hesaplanacak!

Bugün açıklanan Yeni Ekonomi Paketi'nde yer alan enflasyon tedbirleri gereğince, artık kira zammı ÜFE yerine TÜFE'ye göre hesaplanacak..


Kira zammı hesaplamasında kullanılan enflasyon oranı değişiyor. Karar, Yeni Ekonomi Paketi'nde yer alan enflasyon tedbirleri kapsamında yer aldı.


Buna göre, kira artış oranına dair üst sınır, üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecek.


Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığınca hazırlanan Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019-2021) kapsamında yer alan karar şöyle:


"Kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru veya emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecektir."


Mevcut uygulama:


"Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir." (Borçlar Kanunu- Madde 344)Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com