Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracı apartman toplantısına katılır mı?

Bir apartmanda, yönetim planında belirtilen zamanlarda yılda en az 1 kere genel kurul toplantısı yapılıyor. Peki, kiracı apartman toplantısına katılır mı?


Kiracı apartman toplantısına katılır mı?


Bir apartmanda, yönetim planında belirtilen zamanlarda yılda en az 1 kere genel kurul toplantısı yapılıyor. Toplantıda gündemde belirlenen konular görüşülüyor. 


Toplantı çağrısı kat maliklerine yapılıyor. İlk çağrı yapılırken, birinci toplantıda, yeter sayının sağlanamaması halinde, ikinci toplantının nerede ve hangi tarihte yapılacağı da belirtiliyor.


Peki, bir apartman dairesi ya da dükkanı kiraladığınızı düşünelim. Kiracı olarak bu toplantıya katılım sağlayabilir misiniz? Kiracı apartman toplantısına katılır mı?


Kiracılar, apartman toplantısına katılım sağlayabiliyor. Ancak kiracılar yönetimde alınacak kararlarda herhangi bir etki yaratamıyor.


Kanunen her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahip oluyor. Kiracının ev sahibinin de oyunu kullanması nedeni ile kiracılar apartman toplantısında oy kullamıyor. 


Ancak, kat malikinin kendisine vekalet vermesi halinde, kiracılar mal sahibi yerine oy kullanma hatta yönetime seçilme hakkına da sahip oluyor.


Apartman toplantılarında bir kişi, oy sayısının yüzde beşinden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak, kırk ve daha az sayıdaki kat mülkiyetine tâbi taşınmazlarda bir kişi, en fazla iki kişiye vekâlet edebilir.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com