Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracı asansör tamirini öder mi?

Apartmanda sunulan hizmetlerin karşılığı olarak apartman sakinlerinden aidat tahsil ediliyor. Peki, kiracı asansör tamirini öder mi?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Apartmanda sunulan hizmetlerin karşılığı olarak apartman sakinlerinden aidat tahsil ediliyor. Aidatın ne kadar tahsil edileceği kat malikleri toplantısında belirleniyor.


Kat Mülkiyet Kanunu gereğince malikler kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi bina giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak katılmak zorunda olduğu belirtiliyor. 


Ancak taşınmazda kiracı olması durumunda kiracılar da bu masraflardan kat maliki ile birlikte sorumlu oluyor. Peki, kiracı asansör tamirini öder mi?


Asansör tamiri

Asansör yasa ve yönetmelik hükümlerine göre, asansörün, güvenli ve işletme yönünden uygun şekilde çalıştığının tespiti için, piyasaya arz edildiği tarih itibarıyla ilk yılın sonunda, devamında ise yılda en az bir kere bina sorumlusu tarafından yıllık kontrol ve bakım yaptırılması gerekiyor.  


Normal şartlarda bu masraf mal sahibine ait oluyor. Ancak, kira kontratına göre binanın demirbaşıyla ilglili şeyler kiradan düşülebiliyor. 


Dış cephe boyaması, yalıtım, dairenin kapı-pencere kasalarının değiştirilmesi, bina içi boyama ve tadilatlar, evin temel malzemelerinden olan parkelerin değişmesi, kombinin değiştirilmesigibi faaileyetler kiradan düşülebiliyor.  Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com