Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracı evi nasıl teslim eder?

Kira sözleşmesinin süresinin dolduğunu ya da haklı nedenlerden dolayı kiracının tahliye edildiğini düşünelim. Peki, kanunen kiracı evi nasıl teslim eder?


Kiracı evi nasıl teslim eder?


Kira sözleşmesinin süresinin dolduğunu ya da haklı nedenlerden dolayı kiracının tahliye edildiğini düşünelim. Kiracının evden çıkarken evi nasıl teslim etmesi gerektiği Borçlar Kanunu kapsamında açıklanıyor.


Peki, kanunen kiracı evi nasıl teslim eder? Kiracı evi nasıl teslim etmeli?


Kiracı kiralananı ne durumda teslim almışsa, kira sözleşmesinin bitiminde o durumda geri vermekle yükümlüdür. Ancak, kiracı sözleşmeye uygun kullanma dolayısıyla kiralananda meydana gelen eskimelerden ve bozulmalardan sorumlu değildir.


Kiracının, sözleşmenin sona ermesi halinde, sözleşmeye aykırı kullanmadan doğacak zararları giderme dışında, başkaca bir tazminat ödeyeceğini önceden taahhüt etmesine ilişkin anlaşmalar geçersizdir.


Kiraya veren, geri verme sırasında kiralananın durumunu gözden geçirmek ve kiracının sorumlu olduğu eksiklikleri ve ayıpları ona hemen yazılı olarak bildirmek zorundadır. Bu bildirim yapılmazsa, kiracı her türlü sorumluluktan kurtulur. 


Ancak, teslim alma sırasında olağan incelemeyle belirlenemeyecek olan eksikliklerin ve ayıpların varlığı hâlinde, kiracının sorumluluğu devam eder. Kiraya veren, bu tür eksiklikleri ve ayıpları belirlediğinde, kiracıya hemen yazılı olarak bildirmek zorundadır.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com