Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracı hakları 2017!

Ev ve işyeri gibi taşınmaz mal kiralamalarında taraflar bazı hak ve sorumluluklara sahip oluyor. İşte kiracı hakları 2017..


Ev ve işyeri gibi taşınmaz mal kiralamalarında taraflar bazı hak ve sorumluluklara sahip oluyor. Kimi zaman kiracı ve gayrimenkul sahipleri bu haklarından habersiz olduğu için haksızlığa uğrayabiliyor.


Bu nedenle hak ve sorumlulukların bilinmesi ve bu bilinçle kira ilişkisine devam edilmesi iki taraf açısından da faydalı oluyor.


Peki, kiracının hakları nelerdir? Kiracının sorumlulukları nelerdir?


Taşınmaz mal kira sözleşmesi imzalayan kiracılar, kira bedelini belirlenen süre içerisinde ödemek ile mükellef oluyor.


Kiracıların hakları 2017

-Ev sahibi kira kontrat süresi dolmadan kiracıyı evden çıkaramıyor. Ayrıca kontrat süresi bitimine 1 ay kala ev sahibi, kiracısına ihtarname çekmediği sürece, söz konusu kontrat kendiliğinden yenilenir ve süresiz kontrat niteliğine sahip olur.


-Kiracı, kiraya verene zarar verecek bir değişikliğe yol açmamak koşuluyla, kiralananı tamamen veya kısmen başkasına kiraya verebileceği gibi, kullanım hakkını da başkasına devredebilir.


-Kiracı, kiraya verenden kiralanandaki ayıbın uygun bir sürede giderilmesini isteyebilir; bu sürede ayıp giderilmezse kiracı, ayıbı kiraya veren hesabına gidertebilir ve bundan doğan alacağını kira bedelinden indirebilir veya kiralananın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteyebilir.


-Kiracı, kiraya verenden ayıpların giderilmesini veya kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını ya da zararının giderilmesini isteyebilir.


-Kiracı, kiraladığı evden yeteri kadar yararlanamadığı takdirde, evin sorunları olması halinde, kontrat süresinin dolmasını beklemeden haklı gerekçesini bildirerek evden çıkabiliyor.


-Evin demirbaş niteliği taşıyan bölümleri ile alakalı tadilatların bedelini ev sahibi karşılıyor. Ancak, kendi zevki doğrultusunda yapacağı değişikliklerden kiracı sorumlu oluyor.


-Kiracı, evden çıkarken söz konusu konuta zarar vermediği, evi aldığı gibi bıraktığı sürece depozitosunu alma hakkına sahip oluyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com