Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracı içindeyken ev satışı!

Mal sahipleri kiraya verdikleri evin satışını kiralama sürecinde yapabiliyor. Peki, kiracı içindeyken ev satışı nasıl yapılır? tarafların hakları nelerdir?


Mal sahipleri kiraya verdikleri evin satışını kiralama sürecinde yapabiliyor. Bu durum, kiracıları en çok korkutan durumlardan biri  olarak karşımıza çıkıyor.


Kiracı içindeyken evin satılması halinde kiracı ve yeni maliklerin bazı hakları doğuyor.


Borçlar Kanunu gereğince kira sözleşmenin kurulmasından sonra kiralanan herhangi bir sebeple el değiştirirse, yeni malik kira sözleşmesinin tarafı olmuş oluyor.


Kontratı bitmeden evin satılması halinde ev sahibinin kiracıya en geç 6 ay sonra evi boşaltması gerektiğini bildiren bir ihtarname çekmesi gerekiyor. Eğer ev sahibi bu ihtarnameyi çekmezse kira kontratı aynen devam ediyor. 


Ayrıca, konutu satın alan yeni ev sahibinin bu eve ihtiyacı olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Aksi takdirde yeni ev sahibi kiracısından evi tahliye etmesini isteyemiyor.


Eğer ev sahibinin aynı belediye sınırları dahilinde başka bir evi varsa, mahkemeye yeni satın aldığı eve acil ihtiyacı olduğunu kabul ettirmesi zorlaşacaktır.  


Yeni ev sahibinin ihtiyacı olması halinde ihtarname çektikten 6 ay sonra kiracı evi boşaltmamışsa, ev sahibi dava açabiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com