Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracı kredi notu nasıl öğrenilir?

Kiracının ödemeler konusunda güvenilir olup olmadığı artık, kredi notuna bakılarak görülebilecek. Peki, kiracı kredi notu nasıl öğrenilir?


Ev ve işyeri gibi gayrimenkul kiralamalarında mal sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan en büyük sorun kira bedelinin zamanında ödenmemesi sorunu oluyor.


Bilindiği üzere, kiracılar kiralama süresi boyunca kira bedelini eksiksiz bir şekilde belirtilen tarihte ödemek ile mükellef oluyor. Ancak kimi kiracılar ödemelerini geciktirerek mal sahibi zor durumda bırakabiliyor.


Kiracının ödemeler konusunda güvenilir olup olmadığı artık, kredi notuna bakılarak görülebilecek. 


Kiracı kredi notunun düşük olması halinde mal sahipleri taşınmazını o kiracıya kiralamayacak. Peki, kiracı kredi notu nasıl öğrenilir? Kiracı kredi notu nereden sorgulanır?


Coldwell Banker ve Findeks işbirliği ile bir sistem oluşturuluyor. Bu sistem sayesinde alıcı ve kiracının onayı ile alınacak Findeks Risk Raporu ve Findeks Kredi Notu, kişilerin daha önceki borçlarını düzenli ödeyip ödemediği bilgisine ulaştırıyor. 


1 ile 1.900 arasında değişen kredi notu ışığında kiracının ödeme konusunda güvenilir olup olmadığı da tespit ediliyor.


Ödemeleri düzenli ve eksiksiz olan kiracıların kredi notu da yüksek olacağından, ev sahipleri evini bu kiracılara kiralayabilecek.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com