Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracı ölürse ne olur?

Gayrimenkul kiralamalarında tarafların yaptıkları kira sözleşmesi ancak kanunda belirtilen durumlarda feshedilebiliyor. Peki, kiracı ölürse ne olur? Kiracı ölürse sözleşme feshedilir mi?


Kiracı ölürse ne olur?


Gayrimenkul kiralamalarında tarafların yaptıkları kira sözleşmesi ancak kanunda belirtilen durumlarda feshedilebiliyor. Aksi halde böyle bir durumun doğmaması ve gerekli ihtarnamenin verilmemesi halinde kira sözleşmesi otomatik olarak yenilenmiş kabul ediliyor.


Taraflardan her biri, kira ilişkisinin devamını kendisi için çekilmez hâle getiren önemli sebeplerin varlığı durumunda, sözleşmeyi yasal fesih bildirim süresine uyarak her zaman feshedebilir.


Hâkim, durum ve koşulları göz önünde tutarak, olağanüstü fesih bildiriminin parasal sonuçlarını karara bağlar. 


Peki, kira sözleşmesini imzalayan kişinin vefat ettiğini düşünelim. Kiracı ölürse ne olur? Kiracı ölürse sözleşme feshedilir mi?


Kiracının ölümü:

Kiracının ölmesi durumunda mirasçıları, yasal fesih bildirim süresine uyarak en yakın fesih dönemi sonu için sözleşmeyi feshedebilirler.


Kiracının iflası:

Kiracı, kiralananın tesliminden sonra iflas ederse kiraya veren, işleyecek kira bedelleri için güvence verilmesini isteyebilir.


Kiraya veren, güvence verilmesi için kiracı ve iflas masasına yazılı olarak uygun bir süre verir. Bu süre içinde kendisine güvence verilmezse kiraya veren, sözleşmeyi herhangi bir fesih bildirim süresine uymaksızın hemen feshedebilir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com