Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracı site yöneticisi olabilir mi?

Blok yöneticisi ve denetçisi, bloktaki kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından seçiliyor. Peki, kiracı site yöneticisi olabilir mi?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Kiracı site yöneticisi olabilir mi?


Site yönetimi için blok kat malikleri kurulu blok için, blok niteliğinde olmayan yapıların yer aldığı parseldeki kat malikleri kendilerine özgülenen ortak yer ve tesisler için, toplu yapı temsilciler kurulu ise toplu yapı kapsamındaki bütün ortak yapı, yer ve tesisler için yönetici ve denetçi atıyor.

 

Blok yöneticisi ve denetçisi, bloktaki kat maliklerinin; blok niteliğinde olmayan yapıların ortak yer ve tesisleri için yönetici ve denetçi, bu yapılardaki kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından seçiliyor. Peki, kiracı site yöneticisi olabilir mi?


Yönetim planında aksi bir hüküm yer almıyorsa kat maliki olmayan kiracı yönetici olabiliyor. Ancak yönetimde kat maliki olmayan kimselerin yöneticisi olmasını engelleyen bir madde olması halinde kiracılar site yöneticisi olamıyor.


Kat maliki kiracısına vekalet verdiği takdirde yönetici seçimi için aday olabiliyor. Yöneticinin atanması, kat maliklerinin, hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu alamasıyla oluyor.


Yönetici her yıl kat malikleri kurulunun kanuni yıllık toplantısında yeniden atanıyor; eski yönetici tekrar atanabiliyor. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com