Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracı tahliye dava dilekçesi!

Mal sahipleri kiraya verdiği kiracısının tahliyesi için kanunda belirtilen gerekçelerin doğması halinde dava açabiliyor. İşte kiracı tahliye dava dilekçesi örneği..


Kiracı tahliye dava dilekçesi!


Mal sahipleri kiraya verdiği kiracısının tahliyesi için kanunda belirtilen gerekçelerin doğması halinde dava açabiliyor. Bu gerekçeler arasında kira bedelinin ödenmemesi, mal sahibinin ihtiyacı olması ve taşınmazın yeniden inşası gibi nedenler yer alıyor.


Aynı zamanda kiracının tahliye taahhüdü vermesi halinde de kiracının taşınmazı tahliye etmesi gerekiiyor. Kiracının taahhüt vermesine rağmen evi boşaltmaması halinde ev sahibi, kiracıdan evi tahliye etmesini isteme hakkına sahip oluyor. Bunun için kiracı tahliye davası açılabiliyor. 


Kiracı tahliye dava dilekçesi örneği 2015:


……………………..… HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE DAVACI                                :


VEKİLİ                                 :


DAVALI                                :


KONU                                   : Taahhüt nedeniyle tahliye talebinden ibarettir.


DAVANIN DEĞERİ            : … TL (Yıllık Kira Bedeli)AÇIKLAMALAR                 :


1- Davalı, …/…/2013 tarihli kira sözleşmesi gereğince müvekkilin maliki olduğu … adresteki dairede …TL  aylık kira karşılığı oturmaktadır.


2- Kiracı davalı, kiralanan arasındaki sözleşmede 1 yıl sonra serbest idaresiyle tahliye taahhüdünde bulunmuştur. Bu taahhüde rağmen kiracı mecuru tahliye etmediğinden, ev sahibinin kirada bulunan oğlu dairede ouracağından bu davayı açmak zorunda kaldık.HUKUKİ NEDENLER        : Türk Medeni Kanunu, HUMK ve diğer yasal nedenler.


HUKUKİ DELİLLER          : Tahliye Taahhütnamesi, emsal kira bedeli araştırmaları ve  diğer yasal deliller.


SONUÇ VE İSTEM             : Kiracının mecurdan tahliyesine, yargılama giderleri ile ücreti vekaletin karşı tarafa yükletilmesine karar verilmesini müvekkil adına saygıyla arz ederim. …/…/2015
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com