Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracıdan ne kadar depozito alınır?

Gayrimenkul kiralamalarında mal sahibi kiracısından ilk ayın kirası ile depozito bedelini peşin olarak ödemesini isteyebiliyor. Peki, kiracıdan ne kadar depozito alınır?


Kiracıdan ne kadar depozito alınır?


Gayrimenkul kiralamalarında mal sahibi kiracısından ilk ayın kirası ile depozito bedelini peşin olarak ödemesini isteyebiliyor. Mal sahibi kiracısından ileride yaşanması muhtemel sorunlar için depozito talep edebiliyor.


Peki, kiracıdan ne kadar depozito alınır? Kiracıdan alınan depozito nasıl iade edilir?


Kiracının güvence vermesi

Konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmeyle kiracıya güvence verme borcu getirilmişse, bu güvence üç aylık kira bedelini aşamaz.


Güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır, kıymetli evrakı ise bir bankaya depo eder. Banka, güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesiyle ya da kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebilir.


Kiraya veren, kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com