Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracılara müjde! Kira artışına önlem!

Kira artış oranlarının Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi yerine Tüketici Fiyat Endeksi'ne göre belirlenmesine karar verilen düzenleme, taraflar tarafından olumlu karşılandı...


Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun TBMM Genel Kurulunda geçen hafta yasalaştı. Karar kapsamında, kira bedellerine ilişkin önemli bir düzenleme yapıldı.


Anadolu Ajansı muhabirlerinden Deniz Çiçek'in haberine göre, Türk Borçlar Kanunu kapsamında Yİ-ÜFE'ye göre belirlenen kira artış oranlarının TÜFE'deki 12 aylık ortalamalara göre hesaplanmasına karar verildi. 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak düzenleme ile tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak bedele ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında TÜFE'deki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla geçerli olacak. Kira artış oranlarında yüzde 33,64 yerine yüzde 16,33 oranı esas alınacak.


''Enflasyonun üstünde zamma önlem''


Kiracılara müjde! Kira artışına önlem!


Yapılan değişikliğin olumlu bir adım olduğunu söyleyen Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, "Yİ-ÜFE gibi TÜFE oranı da yüksek seyrediyor. Dolayısıyla kiracı ve ev sahipleri bu oranları uygulayamıyordu. Vatandaşın kira artışı için uyguladığı oran yüzde 10'lar seviyesinde. Arz-talep dengesi olduğu için arzda fazlalık var. Dolayısıyla geçen yıl kiraya verdiğimiz bir yeri, bu sene aynı fiyata veremiyoruz. Dolayısıyla enflasyon oranları zaten uygulanamıyordu, uygulanmasın da" açıklamasında bulundu. 


''Ev sahipleri de sıkıntı yaşamayacak''


Kiracılara müjde! Kira artışına önlem!


Kira artışlarında TÜFE'nin dikkate alınmasına ilişkin düzenlenemeyi son derece olumlu karşıladıklarını anlatan Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı İbrahim Güllü, kirada 12 aylık ortalamaların baz alınması ve bunun aşılamayacak olmasının da tüketici, kiracı ve ev sahipleri açısından olumlu olduğunu açıkladı.


Güllü, şu açıklamalarda bulundu: "Enflasyon baz alınacağı için tüketici ya da kiracının enflasyona ezdirilmemesi söz konusu oluyor. Bu düzenlemeyle kira bedellerine enflasyonun üstünde zam yapılmasının önü kapatılmış oldu. Bu da vatandaşın bütçesine katkı sağlayacak. Ev sahipleri de yüksek artış talep edip alamama sıkıntısı yaşamayacak. Bu düzenleme, kira davalarındaki artışın da önüne geçecek. Adliyelerde, kira artışı ve kira bedellerinin ödenmemesine ilişkin çok sayıda dava var. Toplumsal açıdan da önemli bir düzenleme yapılmış oldu."