Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracılara Şubat ayında ne kadar zam yapılacak?

Ev veya işyeri kiracıları sözleşmeleri yenilendiği her sene ne kadarlık bir zamla karşılaşacağını merak ediyor. Peki, kiracılara 2016 Şubat ayında ne kadar zam yapılacak? İşte yanıtı...


Kiracılara Şubat ayında ne kadar zam yapılacak?


Ev veya işyeri kiracıları sözleşmeleri yenilendiği her sene ne kadarlık bir zamla karşılaşacağını merak ediyor. Bildiğiniz gibi ev kiracılarına ÜFE oranında zam yapılması zorunlu oluyor. Ev sahiplerinin yapacakları zam dönemin ÜFE oranından yüksek olamıyor.


Ancak işyeri kiracıları için aynı durum söz konusu olmuyor. Eğer sözleşmede herhangi bir oran belirtilmediyse kiracı dükkan/işyeri sahibinin yapacağı zammı kabul etmek zorunda kalıyor. Buna karşın sözleşmede bir oran varsa, o oran üzerinden zam yapılıyor. Bu nedenle işyerindekiler kira zammı konusunda heran bir sürprizle karşılaşabiliyor.


2016 Şubat ayında açıklanan enflasyon oranlarına baktığımızda Yurt içi üretici fiyat endeksibib aylık yüzde 0,55 arttığını;


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,55 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,55 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,94 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,50 artış gösterdiğini görüyoruz.


Peki, evdeki kiracıya ve sözleşmesinde ÜFE yazması durumunda işyerideki kiracıya yukarıdaki rakamlardan hangisi ile zam yapılacak?


Bu sorunun yanıtı kiracılık hukukunun düzenlendiği Borçlar Kanunu'nda yer almıyor. Ancak Yargıtay'ın almış olduğu bir karar neticesinde on iki aylık ortalamaların kira zammında kullanılması gerektiği belirtiliyor.


Buna göre "Kiracılara bu ay ne kadar zam yapılacak?" sorumuzun yanıtı yüzde 5,50 olarak karşımıza çıkıyor. Kiracılara 2016 Şubat ayında en fazla mevcut kira bedelinin yüzde 5,50'i kadar zam yapılacak.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com