Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracının oturduğu ev satılırsa ne olur?

Mal sahibi taşınmazı kiradayken evin satışını yapabiliyor. Peki, kiracının oturduğu ev satılırsa ne olur?


Kiracının oturduğu ev satılırsa ne olur?


Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme oluyor.


Bu sözleşmeyi imzalayan mal sahibinin tasarruf hakkı kısıtlanmıyor. Mal sahibi taşınmazı kiradayken evin satışını yapabiliyor. Peki, kiracının oturduğu ev satılırsa ne olur?


Bu durumda kiracıların kira sözleşmesinin yeni tarafı, yeni mal sahibi oluyor.


Yeni malik, isterse kira sözleşmesini devam ettirebiliyor. Ancak, yeni ev sahibinin ihtiyacı olması halinde kiracısından tahliyesini isteyebiliyor.


Yeni malikin gereksinimi

Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.


Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilir.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com