Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracının yasal hakları 2017!

Gayrimenkul kira sözleşmesi imzalayan kiracılar bazı haklara sahip oluyor. Peki, kiracının yasal hakları 2017 nelerdir?


Gayrimenkul kira sözleşmesi imzalayan kiracılar bazı haklara sahip oluyor. Kiralama süresi boyunca sahip olunan haklar ve yerine getirilmesi gereken zorunluluklar Borçlar Kanunu kapsamında açıklanıyor. Peki, kiracıların yasal hakları neledir?


1-Evini kiraya veren mal sahipleri kiracısını her istediği zaman, sözleşme süresi bitmeden çıkaramıyor. Ayrıca kontrat süresi bitimine 1 ay kala ev sahibi, kiracısına ihtarname çekmediği sürece, söz konusu kontrat kendiliğinden bir seneliğine yenilenmiş oluyor.


2-Kiracı, evi boşaltırken, eve zarar vermediği sürece depozitosunu geri alabiliyor.


3-Kiracı, kiraya verenden kiralanandaki ayıbın uygun bir sürede giderilmesini isteyebilir; bu sürede ayıp giderilmezse kiracı, ayıbı kiraya veren hesabına gidertebilir ve bundan doğan alacağını kira bedelinden indirebilir veya kiralananın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteyebilir.


4-Kiracı, kiraya verene zarar verecek bir değişikliğe yol açmamak koşuluyla, kiralananı tamamen veya kısmen başkasına kiraya verebileceği gibi, kullanım hakkını da başkasına devredebiliyor.


5-Kiracı, kiraladığı evden yeteri kadar yararlanamadığı takdirde, evin sorunları olması halinde, kontrat süresinin dolmasını beklemeden haklı gerekçesini bildirerek evden çıkabiliyor.


6-Evin demirbaş niteliği taşıyan bölümleri ile alakalı tadilatların bedelini ev sahibi karşılıyor. Ancak, kendi zevki doğrultusunda yapacağı değişikliklerden kiracı sorumlu oluyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com