Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracıya Mart ayında ne kadar zam yapılabilecek?

Kira sözleşmesini 2015 ve daha önceki yılların Mart ayında yapan kiracılara 2016 yılı Mart ayı itibariyle zam yapılacak. Kiracıya yapılacak bu zammı enflasyon oranları belirleyecek..


Kira sözleşmesini 2015 ve daha önceki yılların Mart ayında yapan kiracılara 2016 yılı Mart ayı itibariyle zam yapılacak. Kiracıya yapılacak bu zammı enflasyon oranları belirleyecek.


Bilindiği üzere enflasyon oranlarından üretici fiyat endeksi verilerinin hesaplamada kullanılması konut kiralamaları için zorunlu oluyor.


Ancak işyeri kiralamalarında bu kural 2020 yılına kadar uygulanmıyor. Bu süre içerisinde sözleşme serbestisi uygulanıyor.


2016 Mart kira artış oranı TÜİK tarafından açıklanarak belli oldu. Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,20 düştü.


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,20 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,34 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,47 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,61 artış gösterdi.


Kiralamada hangi ÜFE kullanılacak?

Yukarıdaki oranlardan on iki aylık ortalamalar baz alınarak kiracıya zam yapılıyor. Buna göre yapılacak zam oranı yüzde 5,61.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com