Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracıya ne kadar zam yapılır?

Gayrimenkul kiralamalarında kira sözleşmesinin bir seneliğine daha uzaması halinde kira bedelinde zam yapılıyor. Peki, kiracıya ne kadar zam yapılır?


Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme oluyor.


Taşınmaz mal kiralamalarında bu sözleşmeyi mal sahibi ile kiracısı imzalıyor. Genellikle yıllık olarak imzalanan kira sözleşmesinde kira bedeli ve kira artış oranı da belirtiliyor.


Gayrimenkul kiralamalarında kira sözleşmesinin bir seneliğine daha uzaması halinde kira bedelinde zam yapılıyor. Peki, kiracıya ne kadar zam yapılır?


Kiracıya yapılacak zammın esasları Borçlar Kanunu'nda düzenleniyor. Buna göre mal sahibi kiracısına istediği oranda değil yasal sınırlamalara uyarak zam yapabiliyor. 


Borçlar Kanunu'nın 344. maddesine göre, yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.


Ancak bu madde hükmü işyerleri için 2020 yılına kadar uygulanmıyor. İşyeri sahipleri, kiracısına sözleşmedeki oranda zam yapabiliyor. Sözleşmede oran yazmıyorsa, istediği oranda artış yapabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com