Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracıyım ev sahibi evi satıyor ne yapmalıyım?

Kira sözleşmesi, belirli ve belirli olmayan bir süre için yapılabiliyor. Peki, kiralık evin satılması durumunda kiracı hakları nelerdir?


Kiracıyım ev sahibi evi satıyor ne yapmalıyım?


Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme oluyor.


Kira sözleşmesi, belirli ve belirli olmayan bir süre için yapılabiliyor.

Kararlaştırılan sürenin geçmesiyle herhangi bir bildirim olmaksızın sona erecek kira sözleşmesi belirli sürelidir; diğer kira sözleşmeleri belirli olmayan bir süre için yapılmış sayılıyor.


Peki, kiracıyım ev sahibi evi satıyor ne yapmalıyım, diyorsanız hemen yanıtlayalım.


Sözleşmenin kurulmasından sonra kiralanan herhangi bir sebeple el değiştirirse, yeni malik kira sözleşmesinin tarafı oluyor. Yeni mal sahibi ancak kanunda belirtilen koşullarda kiracısından tahliyesini isteyebiliyor.


Yeni malikin gereksinimi ve kiracı tahliyesi

Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.


Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com