Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracıyım evden çıkmak istiyorum, çıkabilir miyim?

Kira sözleşme süresi dolmadan kiracı çıkabilir mi? Siz de, "Kiracıyım evden çıkmak istiyorum, çıkabilir miyim?" diye soruyorsanız işte yanıtı..


Kiracıyım evden çıkmak istiyorum, çıkabilir miyim?


Kiracılar, taşınmaz mal kiraladıktan sonra bazı yükümlülüklere sahip oluyor. Ev sahibi ile imzalanan sözleşme süresi boyunca, sözleşmeye aykırı davramıyor. Aksi durumda bazı yaptırımlar ile karşılaşabiliyor.


Peki, kiracı ile ev sahibi arasında 1 senelik kira sözleşmesi yapıldığını düşünelim. Sözleşme süresi dolmadan kiracı çıkabilir mi? Siz de, "Kiracıyım evden çıkmak istiyorum, çıkabilir miyim?" diye soruyorsanız hemen yanıtlayalım.


Kiracının sözleşme süresi dolmadan çıkması;


Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az onbeş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır.


Ancak kiracı, sözleşme süresine veya fesih dönemine uymaksızın kiralananı geri verdiği takdirde, kira sözleşmesinden doğan borçları, kiralananın benzer koşullarla kiraya verilebileceği makul bir süre için devam ediyor. 


Kiracının bu sürenin geçmesinden önce kiraya verenden kabul etmesi beklenebilecek, ödeme gücüne sahip ve kira ilişkisini devralmaya hazır yeni bir kiracı bulması hâlinde, kiracının kira sözleşmesinden doğan borçları sona eriyor.


Kiraya veren, yapmaktan kurtulduğu giderler ile kiralananı başka biçimde kullanmakla elde ettiği veya elde etmekten kasten kaçındığı yararları kira bedelinden indirmekle yükümlü oluyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com