Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracıyım kombi bozuldu, kim öder?

Kira sözleşme hükümlerin saklı kalmak üzere bağımsız bölüme ait demirbaş giderleri mal sahibi ödemek ile mükellef oluyor. Peki, kiracıyım kombi bozuldu, kim öder diyorsanız işte yanıtı..


Kiracıyım kombi bozuldu, kim öder?


Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme oluyor.


Taşınmaz mal kiralamaları için imzalanan bu sözleşme, belirli ve belirli olmayan bir süre için yapılabiliyor.


Sözleşme süresi boyunca kiracı kira bedelini ödemek ile yükümlü oluyor. Kiracı, aksine sözleşme ve yerel âdet olmadıkça, kira bedelini ve gerekiyorsa yan giderleri, her ayın sonunda ve en geç kira süresinin bitiminde ödemekle yükümlü oluyor.


Peki kombinin bozulduğunu düşünelim. Peki, kiracıyım kombi bozuldu, kim öder diyorsanız hemen yanıtlayalım;


Kira sözleşme hükümlerin saklı kalmak üzere bağımsız bölüme ait demirbaş giderleri mal sahibi ödemek ile mükellef oluyor. 


Kombi konusunda ise yapılacak masraflar şu şekilde paylaşılıyor:

Demirbaşların iyi halde tutulmasını gerektiren masraflar kiracıya ait oluyor. Demirbaş içerisinde bulunan parçaların değişikliği ve kullanım ömrünü tamamlaması nedeni ile oluşan yüklü tamir masrafları ev sahibine ait oluyor.


Kombi bakımı ise kiracıya ait oluyor. Periyodik olarak bakımı yaptırılmayan kombide oluşan zararların masraflarını da kiracı ödüyor.


Ancak kiracıdan kaynaklı olma ihtimali bulunmayan kombi arızasının ev sahibi tarafından karşılanması gerekiyor. Bu nedenle masrafların teknik servis sonucuna göre karşılanması gerekiyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com