Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kirada garanti sistemi nedir?

Gayrimenkul kiralamalarında yaşanan kira tahsilatı sorunu için kirada garanti sistemi geliştirildi. Peki, kirada garanti sistemi nedir?


Kira sözleşmesi, ev veya işyerini kiraya veren ile bu taşınmazı kiralayan kimseler arasında imzalanıyor. Kira sözleşme süresi boyunca kiracının kira bedelini, zamanında ve eksiksiz bir şekilde ödemesi gerekiyor.


Kimi zaman mal sahipleri kira bedelinin tahsili konusunda sıkıntılar yaşayabiliyor.


Ancak gayrimenkul kiralamalarında yaşanan kira tahsilatı sorunu için kirada garanti sistemi geliştirildi. Bu sistem ile, kiracıların notu banka sisteminde kayıtlı tutulacak.


Böylece kiracının ödemelerine göre aldığı notu, taşınmaz kiralamalarında mal sahibi görebilecek. Ödemelerini düzensiz ve eksik bir şekilde yapan kiracılar artık güvenilir gözükmeyecek.


Peki, kirada garanti sistemi nedir? Kiracı notu nerede kayıtlı olur?


Coldwell Banker ve Findeks işbirliği ile bir sistem oluşturuluyor. Bu sistem sayesinde alıcı ve kiracının onayı ile alınacak Findeks Risk Raporu ve Findeks Kredi Notu, kişilerin daha önceki borçlarını düzenli ödeyip ödemediği bilgisine ulaştırıyor. 


1 ile 1.900 arasında değişen kredi notu ışığında kiracının ödeme konusunda güvenilir olup olmadığı da tespit ediliyor.


Kiracı garantisi için geliştirilen bir diğer sistem ise, kiracının ödemesine bağlı kalmadan taahhüt edilen tarihte kiranın sistem tarafından hesaba aktarılması oluyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com