Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kirada oturanlar kira gelir vergisi öder mi?

Kira gelir vergisi beyanname sürecinde seçilecek ödeme yöntemi ile birtakım indirimler yapılabiliyor. Peki, kirada oturanlar kira gelir vergisi öder mi?


Kira gelir vergisi beyanname sürecinde seçilecek ödeme yöntemi ile birtakım indirimler yapılabiliyor. Mesken kirası elde edenler götürü veya gerçek gider yöntemini seçebilirler. 


Fakat götürü gider yöntemini seçen mükellefler 2 yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine geçemezler.


Götürü gider yöntemini seçenlerin mesken kira gelirinden 3.600 TL istisna düşüldükten sonra %25 oranında indirim uygulanır.


Gerçek gider yöntemini seçenler sahibi bulunduğu konutu kiraya verip, kendisi de kirada oturuyorsa 2015 yılı içinde ödediği kira tutarını gider olarak yazabileceklerdir.


Gerçek gider yöntemini seçenler kiraya verdikleri mesken için yapılan borç ödemelerinin sadece faiz kısmını gider olarak yazabilirler.


Gerçek gider yöntemini seçenler sadece mesken olarak kiraya verilen gayrimenkulleri için elde ediliş tarihinden itibaren 5 yıl boyunca iktisap bedelinin %5'i tutarında gider olarak gösterebilirler.


Gerçek gider yöntemini seçen mükellefler yaptıkları giderlerle ilgili belgeleri 5 yıl boyunca saklamak ve istendiğinde ibraz etmek zorundadırlar. Peki, evini kiraya veren kirada oturuyorsa kira vergisi öder mi?


Evini kiraya veren kirada oturan kimseler gerçek gider yöntemini seçebiliyor. Örneğin, Ahmet Beyin evini kiraya verdiğini ve kendisinin de kirada oturduğunu farz edelim. Elde ettiği kira geliri elde eden Ahmet Bey, ödeyeceği vergi bedelinden; kendi kira bedelini indirebiliyor. Örneği rakamlarla netleştirirsek;


-Ahmet Beyin ödediği kira bedeli toplam 20 bin TL olsun;

-Ahmet Beyin elde ettiği kira bedeli ise 25 bin TL olsun


Ahmet Bey, ödediği kira bedeli olan 20 bin TL'yi 25 bin TL'den düşer ve diğer amortisman ve emlak vergisi gibi giderleri de indirirse; vergi ödemeyebilir. Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com