Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiralananda değişiklik yapılması mümkün mü?

Kiraya konu olan bir ev ya da işyerinde mal sahibi herhangi bir yenilik veya değişiklik yapmak isteyebiliyor. Peki, kiracı tarafından kiralananda değişiklik yapılması mümkün mü?


Kiralananda değişiklik yapılması mümkün mü?


Kiraya konu olan bir ev ya da işyerinde mal sahibi herhangi bir yenilik veya değişiklik yapmak isteyebiliyor. Taşınmazın kullanımının kiracıda olması bu hakkı ortadan kaldırmıyor.


Borçlar Kanunu gereğince kiraya veren kişi, kiralananda, kira sözleşmesinin feshini gerektirmeyen ve kiracıdan katlanması beklenebilecek olan yenilik ve değişiklikler yapabiliyor.


Bu yenilik ve değişikliklerin yapılması sırasında kiraya veren, kiracının menfaatlerini gözetmekle yükümlü oluyor. Kiracının, kira bedelinin indirilmesine ve zararının giderilmesine ilişkin hakları saklıdır. Peki, kiralananda değişiklik yapılması mümkün mü?


Kiralananda kiracı tarafından yenilik ve değişiklik yapılması

Kiracılar da taşınmazda yenilik ve değişiklik yapabiliyor. Ancak kiracılar, ancak kiraya verenin yazılı rızasıyla kiralananda yenilik ve değişiklikler yapabiliyor.


Yenilik ve değişikliklere rıza gösteren kiraya veren, yazılı olarak kararlaştırılmış olmadıkça, kiralananın eski durumuyla geri verilmesini isteyemiyor.


Kiracı, aksine yazılı bir anlaşma yoksa, kiraya verenin rızasıyla yaptığı yenilik ve değişiklikler sebebiyle kiralananda ortaya çıkan değer artışının karşılığını isteyemiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com