Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiralananın el değiştirmesi!

Bir taşınmazın kiraya verilmesi, onun satılmasını engellemiyor. Mal sahibi kiraya verdiği taşınmazını satışa çıkarabiliyor. Peki, kiralananın el değiştirmesi halinde ne olur?


 Kiralananın el değiştirmesi!


Bir taşınmazın kiraya verilmesi, onun satılmasını engellemiyor. Mal sahibi kiraya verdiği taşınmazını satışa çıkarabiliyor. Peki, kiradaki taşınmaz satılırsa ne olur?


Kira sözleşmesinin kurulmasından sonra kiralanan herhangi bir sebeple el değiştirirse, yeni malik kira sözleşmesinin tarafı olmuş oluyor.


Sözleşmenin kurulmasından sonra üçüncü bir kişi, kiralanan üzerinde kiracının hakkını etkileyen bir ayni hak sahibi olursa, kiralananın el değiştirmesiyle ilgili hükümler kıyas yoluyla uygulanıyor.


Yeni malikin gereksinimi

Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.


Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilir.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com