Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiralık ev fiyatlarına yüzde 20 eğitim zammı!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı yeni eğitim sistemi, emlak sektörünü şimdiden etkiledi. Kiralık ev fiyatlarına yüzde 20 eğitim zammı kapıda.


Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı yeni eğitim sistemi, emlak sektörünü şimdiden etkiledi. 


Yeni eğitim sistemi olan adrese dayalı kayıt sistemine göre öğrencilerin yüzde 92’si oluşturulacak eğitim bölgelerinde adreslerine göre 5 tercihlerinden birine yerleştirilecek. Yüzde 8’i ise ‘nitelikli’ 600 liseye sınavla yerleşebilecek.

 

Yaklaşık 1.1 milyon öğrencinin adrese dayalı yerleştirmeye göre liselere yerleştirileceğinin açıklanması üzerine emlak sektöründe hareketlilik yaşanmaya başladı. 

 

Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'ın haberine göre, yeni sistem ile kilit okullara yakın mahallelerde kiralık daire fiyatlarının yüzde 20 oranında artmasına neden olacağı söyleniyor.

 

Yeni sistem ile birlikte öğrenciler adreslerine en yakın beş okuldan birine kayıt yaptırabilecek. Aileler yeni ev arayışı içerisine girecek. Uzmanlar, özellikle ikinci el ve kiralık konut piyasasının hareketleneceğini açıklıyorlar.


BEYOĞLU, BEŞİKTAŞ, FATİH

En çok talep gören ve akademik başarısı yüksek ilk 20 okul Beyoğlu, Beşiktaş, Fatih, Kadıköy ve Üsküdar öncelikli olmak üzere Kartal, Bahçelievler ve Beylikdüzü'nde yer alıyor.

 

Adrese dayalı yeni sistem ile yerleşilebilecek liselerin yer aldığı ilçelerde kiralık konut fiyat ortalaması 1.500 ila 2 bin liradan başlıyor. Beklenen yüzde 20'lik kira artışıyla birlikte bu rakam 1.800 ila 2 bin 200 liraya kadar yükselecek.