Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kirası en yüksek olan caddeler

Dükkan veya mağaza kiraları, Amerika’daki Fifth Avenue ve Paris’teki benzerleriyle yarışan caddelerdir. Teşvikiye Caddesi ve Bağdat Caddesi’nde aylık kira bedeli 70 bin TL’den başlamaktadır.
Hangi caddelerde kira bedelleri yüksek?Kira; bir konutun, bir mülkün ya da bir taşınmazın kısa süreli kullanım hakkını edinebilmek için ödenen bedeldir. Bu bedel; günlük, haftalık, aylık ya da yıllık olarak ödenir. Kiraları etkileyen birçok faktör vardır. Mesela; bir konutun kira bedelini, o konutun bulunduğu il, ilçe, mahalle, sokak, bulunduğu yerdeki ulaşım aksları, çevresinde bulunan yapılar, belediye hizmetleri gibi birçok etken etkili olur. Bunlara göre Türkiye’de de kira bedeli yüksek olan birçok semt vardır. Bazı caddeler ise kira bedellerinin yüksek oluşu ile ün salmıştır. Bu caddeler arasında İstanbul’da; İstiklal Caddesi, Bağdat Caddesi, Abdi İpekçi Caddesi yer alır. Bu caddeler sadece birkaç örnektir.Kirası en yüksek olan caddeler
Teşvikiye Caddesi, Nişantaşı - Beşiktaş/İstanbul
İstanbul’da kira bedeli yüksek olan caddeler hangileri?


1. Cevdet Paşa Caddesi-Bebek

2. Zeytinoğlu Caddesi-Akatlar

3. İstiklal Caddesi-Beyoğlu

4. Nispetiye Caddesi-Etiler

5. Büyükdere Caddesi-Şişli

6. Rumeli Caddesi-Nişantaşı

7. Maçka Caddesi / Abdi İpekçi Caddesi / Teşvikiye Caddesi - Teşvikiye

8. Valikonağı Caddesi-Şişli

9. Bağdat Caddesi-Kadıköy

10. İstanbul Caddesi-BakırköyDünyanın en pahalı caddeleri neresi?2011 yılında Cushman & Wakefield tarafından yapılan ve İstiklal Caddesi’nin de 29. Sırada yer aldığı araştırmaya göre dünyanın en pahalı ilk 10 caddesi şöyle:


1.Fifth Avenue-New York

2.Causeway Bay-Hong Kong

3.Avenue des Champs Elysées-Paris

4.New Bond Street-Londra

5.Ginza-Tokyo

6.Grafton Street-Dublin

7.Bahnhofstrasse-Zürih

8.Pitt Street Mall-Sidney

9.Ermou-Atina

10. Gangnam Station-Seul


En pahalı caddelerin özellikleri nedir?


Türkiye’de bulunan Cevdet Paşa Caddesi, İstiklal Caddesi ve Bağdat Caddesi gibi en pahalı kira bedeli olan caddelerin ortak özellikleri; çok fazla sayıda mağaza olması ve insanların hem alışverişe hem de vakit geçirmek için bu caddeleri tercih etmesi belirtildi.


Çok eski bir tarihi olan ve birçok tarihi olaya tanıklık eden İstiklal Caddesi’nde hafta sonu gelen insan sayısı yaklaşık 3 milyon olarak belirtildi. Birçok tarihi yapısı ve ünlü markaların mağazaları ile dolu olan İstiklal Caddesi’nde yer alan mağazası sayısı olarak 300 verildi. Burada yer alan mağazaların yüzde 35’i hazır giyimken, yüzde 28’i ise yeme-içme sektörüne ayrıldı. Caddede yer alan mağazaların aylık kira oranı metrekare başına ise 130 Euro’ya kadar yükseldiği söylendi.


İstiklal Caddesi’nde yer alan bazı mağazalar şöyle; Mango, Zara, H&M, Adidas, Nike, Lacoste, Benetton, Damat, US Polo.Kirası en yüksek olan caddeler
Bağdat Caddesi, Kadıköy/İstanbulBağdat Caddesi ise Kadıköy sınırlarında ye almaktadır. 4.Murat döneminde Bağdat Seferi düzenlenir. Osmanlı bu savaştan dönerken şuan ki Bağdat Caddesi yolunu kullandılar. Bağdat Caddesi ise adını buradan aldı.


Bağdat Caddesi, böyle pahalı bir semt olmasının tarihi 2.Abdülhamit döneminden geliyor. Padişah’a yakın olmak için dönemin zenginleri, paşaları bu caddenin bulunduğu bölgeden arazi alarak, köşk gibi yapılar yaparak bölgeyi geliştirdiler. Bağdat Caddesi’nin ilk evleri olarak bu evler bilinir.


2008 küresel ekonomik krizinden sonra mağazalar yavaş yavaş kapanmaya başlamış ve mağaza sayısı azalmış olsa da daha sonra tekrar eski şatafatlı günlerine kavuşmuştur. Ortalama kira bedelinin 70 bin TL olduğu Bağdat Caddesi’nde, ev kiraları ise 2 bin ile 8 bin TL arasında değişiyor.


Fransız bir şirket olan Champs Elysees tarafından yapılan araştırmaya göre dünyanın en iyi 4.alışveriş yolu seçilen Bağdat Caddesi’nde yer alan bazı mağazalar ise şöyle: Zara, Burberry, Braccialini, Marks&Spencer, Vakko, Mango, Vakkorama, Infinity, Mudo, Yargıcı, Benetton, Gopa.